Board of Directors 2017-05-15T18:35:36+00:00

Board of Directors

 (January, 2016 to January, 2017)

Blake Sarsfield                  President (1-year term – ends January, 2018) (elected)

(Executive Committee Member)

Larry Lutz                         Vice President (1-year term – assumes Presidency January 2018) (elected)

(Executive Committee Member)

Andy Parker                      Past President (1-year term – ends January, 2018)

(Executive Committee Member)

 

Grower members elected by the members (maximum 9)

Craig Nichols                               (3-year term – ends Jan 2018)

Michael Van Meekeren                 (3-year term – ends Jan 2018)

Doug Nichols                               (3-year term – ends Jan 2018)

Peter Eisses                               (3-year term – ends Jan 2019)

Waldo Walsh                               (3-year term – ends Jan 2019)

Peter Sanford                              (3-year term – ends Jan 2019)

Rob Peill                                     (3-year term – ends Jan 2020)

Jeffrey Walsh                              (3-year term – ends Jan 2020)

Travis Pearson                            (3-year term – ends Jan 2020)

Appointed by the Board

Mary Lou Power                Treasurer                (1-year term – ends Jan 2017)

(Executive Committee Member)

Rob Peill                           Director at Large     (1-year term – ends Jan 2017)

(Executive Committee Member)

Doug Nichols                     CHC Member          (1-year term – ends Jan 2017)

Appointed by Scotian Gold

David Parrish Scotian Gold Member        (1-year term – ends Jan 2017)

Elected from Packer Companies

Carolyn Cameron               Packer Member       (1-year term – ends Jan 2017)